Każdy z nas zna rodzinę, która ma problem alkoholowy. Dorośli, którzy wychowywali się w rodzinie w której nadużywano alkoholu to znaczna część naszego społeczeństwa. Te osoby określa się mianem Dorosłych Dzieci Alkoholików. Część z nich sama zaczyna pić, inni wiążą się z partnerem, który nadużywa alkoholu. Niestety osoby, które zdecydowały się na podjęcie terapii z powodu syndromu DDA są rzadkością. Większość osób z syndromem DDA nie uświadamia sobie związku pomiędzy życiowymi niepowodzeniami a tym co się działo w rodzinnym domu.

Czy już zawsze będę DDA?

Osoby Z syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika, które zgłaszają się na terapię, boją się zawierać bliskie relacje, boją się wchodzić w związki. Takie osoby mają obawy przed tym, że w swoim domu rodzinnym powtórzy się to co działo się w ich własnym domu rodzinnym. Takie osoby często są przekonane o tym, że w małżeństwie można się jedynie krzywdzić. Nie wiedzą czym jest zdrowa relacja partnerska oparta na miłości, zrozumieniu, wzajemnym wsparciu. Ponieważ Dorosłych Dzieci Alkoholików nikt nie nauczył wyrażania swoich potrzeb, rozmów o swoich uczuciach- nie potrafią oni potem rozmawiać ze swoimi partnerami, nie potrafią mówić o swoich potrzebach. Pojawiają się niedomówienia, a w atmosferze tych niedomówień rodzą się konflikty. Dobra wiadomość dla wszystkich DDA jest taka, że da się zmienić swoje życie. Da się przemodelować swoje wartości. Jednak wymaga to podjęcia terapii. Bez terapii po prostu nie da się nic zrobić.

Gdzie podjąć terapię?

W Polsce jest wiele ośrodków w których można podjąć terapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. W każdym większym mieście w Polsce możemy zapytać o taką pomoc. O pomoc możemy również zapytać tutaj: http://www.pcts.com.pl/psychoterapia,
Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowe, znajdziemy m.in. w Warszawie, Lublinie czy Rzeszowie. Warto podjąć taką terapię dla siebie i nauczyć się żyć na zdrowych zasadach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *