W trakcie podróży, zwłaszcza tych dłuższych plecak odgrywa niesłychanie ważną rolę. Staje się dla nas namiastką domu, czegoś znanego, stałego. Nie da się ukryć, że dobry plecak powinien jednak przede wszystkim spełniać swoje funkcje. I to właśnie funkcjonalność jest najważniejszą cechą idealnego plecaka. Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model?

Pojemność plecaka
Na wstępie należy zaznaczyć, że trudno mówić o idealnej pojemności plecaka. Wszystko zależy od długości naszej wyprawy oraz warunków, w jakie się udajemy. Najpopularniejsze są plecaki o pojemności od 50-55 litrów. To uniwersalna pojemność, która sprawdzi się zarówno w przypadku kilkudniowej wycieczki w góry, jak i wypadu za miasto.

W przypadku naprawdę długich wypraw polecane są większe, nawet 100 litrowe plecaki. Pomieszczą one spokojnie zarówno zapas jedzenia i wody, jeżeli udajemy się w miejsce z dala od cywilizacji, jak i sprzęt wspinaczkowy.

Rodzaj materiału
Jeżeli zależy nam na zakupie plecaka, który przetrwa nawet najbardziej ekstremalne warunki, warto zdecydować się na modele wykonane z grubszych, wręcz pancernych materiałów. Niestety tego rodzaju plecaki mają jedną wadę. Są po prostu o wiele cięższe, niż te wyprodukowane z cieńszych tkanin. Nie musimy jednak martwić się, że w przypadku zahaczenia o skałę w naszym plecaku powstaną przetarcia czy dziury. Dosyć istotną kwestią jest także jakość szwów. Niestety dosyć trudno ją ocenić w momencie zakupów. Możemy posłużyć się opiniami znajomych lub komentarzami znalezionymi w sieci.

Sposób noszenia
Każdy plecak posiada swój własny system nośny. Tworzą go nie tylko uszy zarzucane na ramiona, ale również pas biodrowy, pas piersiowy, a także cały tylny panel plecaka. Sposób ukształtowania każdego z tych elementów decyduje o naszym komforcie w trakcie noszenia plecaka.

Kluczową kwestią jest pas biodrowy. Powinien on być szeroki oraz odpowiednio sztywny. Zwróćmy, zatem uwagę czy wzmocniony jest sztywniejszym tworzywem. Pasek materiału wzmocniony jedynie miękką pianką będzie się wyginał przy każdym większym obciążeniu, a plecak zacznie nam po prostu zjeżdżać z bioder. W ten sposób cały ciężar ląduje na plecach, co w przypadku długiej wędrówki jest niesłychanie uciążliwe.

Inne ważne elementy, które warto mieć na uwadze kupując plecak to: dostęp do wnętrza, kieszenie boczne, klapa, wodoszczelność oraz pokrowiec przeciwdeszczowy, a także możliwość zamocowania sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *