Decydując się na montaż oświetlenia w otoczeniu domu to oprócz tego, że chcemy by lampy ogrodowe były funkcjonalne to zależy nam także na uzyskaniu estetycznego wyglądu. Te dwie cechy możemy znaleźć w lampach, które nazywa się latarniami. Nie dość, że mają one osobliwy urok, to są eleganckie a na dodatek możemy kupić takie, które są zasilane energią słoneczną.

Jak wygląda i ile kosztuje latarnia ogrodowa?

Typowa lampa ogrodowa składa się ze słupka oraz klosza. Możemy spotkać latarnie o różnych wysokościach, nawet do 4 m. Klosz latarni ogrodowej wykonuje się ze szkła przeźroczystego lub o mlecznej barwie, wszystko zależy od tego jaką cześć ma oświetlić. Kiedyś latarnie były wykonywane z żeliwa, jednak przez zagrożenie korozją, popularnym tworzywem stał się aluminium. Możemy wybrać latarnię o dowolnych wzorach, tak by dopasować lampę do ogrodu. Jeśli chodzi o ceny latarni to są one bardzo różne, od 900 zł aż do 5 000 zł. Wszystko zależy od tego z jakiego materiału lampa jest wykonana i jakim źródłem zasilana.

Latarnie solarne czy takie, które są zasilane stałym źródłem energii?

Decydując się na latanie solarne na pewno mamy przed oczami takie plusy jak brak rachunków za prąd, dowolność w wyborze miejsca montażu lampy, brak wykonywania instalacji podziemnej, możliwość uzyskania dofinansowania na taką lampę. Mimo wielu niewątpliwych plusów, takie rozwiązanie ma też wady. Jakie? Np. Brak intensywnego światła, na dodatek wydajność jest uzależniona od pogody. Trzeba też brać pod uwagę zużycie się ogniw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *