Kiedy ukochana osoba wpada w nałóg picia alkoholu za wszelką cenę próbujemy jej pomóc. Chcemy żeby było tak jak dawniej, jak za czasów, gdy nasz ukochany nie nadużywał alkoholu. Zastanawiamy się jak wyciągnąć naszego męża z tego okrutnego nałogu i co mu powiedzieć żeby przestał pić. Oczywiście zapisujemy go na różnego rodzaju terapie, nawet same ich wozimy pod ośrodek i prowadzimy pod drzwi. Zapominamy tylko o jednym: decyzja nie należy do nas. To nie my musimy podjąć decyzję o tym, żeby przestać pić, ale nasza druga połówka. Najczęściej jest tak, że im bardziej się staramy pomóc, tym bardziej utrwalamy naszego męża w nałogu. Alkoholik musi dotknąć dna, musi zobaczyć, że wokół niego nikogo już nie ma; dzieci zajęły się swoim życiem a żona składa pozew o rozwód- tylko taki obraz jest w stanie skłonić pijącego do zgłoszenia się na terapię, jeśli oczywiście ten zechce się zmienić. Póki jest w ciągu alkoholowym nie dostrzega jak bardzo rani swoją rodzinę. Tymczasem sami wpadamy w pułapkę współuzależnienia… Oto co musisz zrobić, gdy Twój mąż pije alkohol:

Przestań kontrolować i zajmij się swoim życiem

Oczywiście, że to jest trudne, ale nie ma drogi na skróty. Oderwanie się od życia męża wymaga od nas siły. Zastanówmy się ile lat spędziłyśmy nad tym żeby skłonić naszego męża do tego żeby przestał pić? Przypomnij sobie kiedy zrobiłaś coś dla siebie i kiedy ostatnio myślałaś o sobie? Prawdopodobnie już od dawna nie byłaś u fryzjera i o siebie nie dbasz… Jedno jest pewne, jeśli ten stan trwa bardzo długo może się nie obejść bez pomocy psychologa.

Poszukaj pomocy u psychologa

W twoim mieście na pewno są organizowane grupy wsparcia dla osób współuzależnionych, być może również prowadzony jest ośrodek dla uzależnionych (tam znajdziemy dla siebie pomoc). W każdym większym mieście w Polsce znajdziemy dla siebie pomoc. Jeśli mieszkamy w pobliżu Krakowa, warto zajrzeć tutaj mctu.pl Terapia dla osób współuzależnionych pomoże nam na nowo znaleźć szczęście i odzyskać pogodę ducha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *