Określenia „plastik” oraz „plastyk” funkcjonują w naszym codziennym języku. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że są one niepoprawne. W odniesieniu do materiałów, które składają się ze sztucznych, czyli niewystępujących w naturze i wytworzonych przez człowieka polimerów powinno się używać terminu „tworzywa sztuczne”. Tworzywa sztuczne to w chwili obecnej nasz chleb powszedni. Obecne są wszędzie i trudno nie docenić ich zalet. Warto jednak zdawać sobie również sprawę z ich wad.

Zalety i wady tworzyw sztucznych
Ogromną zaletą tworzyw sztucznych jest fakt, że można zastąpić nimi praktycznie każde tworzywo naturalne. Właściwości tworzyw sztucznych czynią z nich surowiec bardzo często i chętnie wykorzystywany. Tworzywa sztuczne charakteryzują się niewielkim ciężarem. Ilość surowca i energii potrzebnych do produkcji elementów, które są z nich wykonane jest znacznie mniejsza, niż w przypadku tworzyw naturalnych. Przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych są także dużo łatwiejsze do transportu oraz recyklingu.

Tworzywa sztuczne są także bardziej odporne na uszkodzenia. Nie tłuką się, jak szkło. Można je stosować również w miejscach, gdzie szkło jest niedopuszczalne. Do największych zalet tworzyw sztucznych należy z pewnością możliwość ich uformowania w dowolny kształt. Dzięki temu przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych np. opakowania czy meble zyskują niebanalny wygląd.

Niestety pod wpływem wysokiej temperatury (powyżej 70 stopni C) tracą swoje właściwości chemiczne. Ze względu na niską barierowość opakowania z tworzyw sztucznych nie mogą być też stosowane do długoterminowego przechowywania produktów spożywczych np. soków czy mleka.

Recykling tworzyw sztucznych
Proces biodegradacji tworzyw sztucznych jest bardzo powolny. Mogą one rozkładać się nawet kilkaset lat. Długość biodegradacji zależy od wykorzystanego do ich produkcji materiału. Tworzywa sztuczne mogą podlegać recyklingowi, który przebiega zazwyczaj bez zmiany struktury chemicznej. Jest to tzw. recykling mechaniczny, który polega na rozdrobnieniu odpadów i pozyskaniu ta drogą regranulatu lub recyklatu o określonych normach jakościowych.

Inną metodą recyklingu jest recykling chemiczny, który przebiega ze zmianą struktury chemicznej odpadów. W jego wyniku następuje degradacja tworzywa do związków niskocząsteczkowych lub związków wyjściowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *