Własne mieszkanie to z pewnością dobro, o które stara się bardzo liczna grupa osób. Szczególnie młodzi ludzie, którzy wkraczają w dorosłe życie, chcą mieć własne mieszkanie. Kiedy uda się już kupić mieszkanie, często z rynku wtórnego, pojawia się radość z własnego M2. Kiedy już trochę ochłoniemy, chcemy zabrać się za remont. Trzeba w końcu odświeżyć ściany, wymienić panele a może dokonać innych kosmetycznych zmian. Możemy spotkać się z sytuację, że w łazience jest zamontowana wanna a my chcielibyśmy mieć prysznic. Na jakie prace remontowe w lokalu musi się zgodzić wspólnota?

Kiedy potrzeba jest zgoda?

Mieszkańcy często nie wiedzą, że na pewne prace remontowe potrzeba jest zgoda wspólnoty. Rozwiejmy się wszelkie wątpliwości. Jeśli prace są kosmetyczne, dotyczą np. wymiany płytek, wanny czy sedesu, to nie będziemy potrzebowali takiej zgody. Według polskiego prawa takie prace sklasyfikowane są jako remonty i konserwacje, które pozwalają na utrzymanie stanu technicznego. Jeśli jednak, będziemy chcieli wymienić wannę na prysznic, wstawić w innym miejscu drzwi do łazienki, czy też położyć ogrzewanie podłogowe- wtedy będziemy potrzebowali zgody. Takie działania według polskiego prawa sklasyfikowane są jako „przebudowa”.

A jeśli nie wiemy czy potrzebujemy zgody czy nie?

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek remontu, zawsze warto zgłosić wszelkie prace wspólnocie. Po pierwsze uprzedzimy innych lokatorów o tym, że przez określony czas z naszego mieszkania mogą wydobywać się hałasy remontu, poza tym zarządca nieruchomości na pewno nas poinformuje o tym czy będzie nam potrzebne jakiekolwiek zezwolenie. Jeśli okaże się, że wykonaliśmy remont, na który było potrzebne zezwolenie wspólnoty czy też stosownego urzędu, to w najlepszym wypadku zapłacimy karę a w najgorszym? No cóż… Być może będziemy musieli przywrócić lokal do pierwotnego stanu.

Zanim zabierzemy się za remont, najlepiej o wszystkim informować zarządcę, w końcu nic nas to nie kosztuje a możemy zaoszczędzić sobie ewentualnych rozczarowań. Tutaj dowiemy się dokładnie na jakie prace potrzebujemy zezwolenia a które możemy wykonać bez informowania o remoncie: www.zarzadcakrakow.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *