Depresja jest jedną z najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób naszych czasów. Choć jej oblicza mogą być różne i może przebiegać z różnym nasileniem, zawsze konieczne jest postawienie dobrej diagnozy oraz włączenie odpowiedniego leczenia.

Podłoże depresji może być różne – u każdego człowieka choroba może być wywołana przez zupełnie inny czynnik. Trzeba również pamiętać, że sam obniżony nastrój nie wystarczy, by można było zdiagnozować depresję jako jednostkę chorobową. Wiele osób błędnie nazywa depresją gorszy nastrój czy nawet zły humor. W rzeczywistości jednak choroba jest o wiele poważna. Jak ją zdiagnozować?

Przede wszystkim depresję diagnozuje się po wielu tygodniach obniżonego nastroju, który utrzymuje się bez względu na czynniki zewnętrzne. Oprócz kiepskiego nastroju chorzy mają czarne myśli, nie podejmują codziennej aktywności, mają czasem problemy nawet ze wstaniem z łóżka, chodzeniem do pracy czy nauką. Nieodłącznym elementem depresji jest również czarnowidztwo oraz myśli samobójcze.

Warto pamiętać, że jednym z najczęstszych przyczyn depresji są zmiany w wydzielaniu neuroprzekaźników i hormonów w mózgu. Przede wszystkim obniżony jest poziom serotoniny. Leczenie depresji wymaga więc skorzystania ze środków farmakologicznych. Leki antydepresyjne regulują poziom neuroprzekaźników i stabilizują nastrój. W połączeniu z innymi formami terapii, jak psychoterapia grupowa lub indywidualna leczenie depresji przynosi bardzo dobrze rezultaty. Warto jednak pamiętać, że wychodzenie z depresji jest procesem długotrwałym. Na pierwsze efekty działania leków trzeba poczekać kilka tygodni. Natomiast na efekty psychoterapii i wynikające z niej trwałe zmiany w sposobie zachowania czy myślenia – jeszcze dłużej. Jeżeli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego objawy depresji, warto skontaktować się ze specjalistą. Sprawdzonych psychiatrów znajdziesz na stronie internetowej http://www.pcts.com.pl/psychiatra. Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowe funkcjonuje w Warszawie, Lublinie oraz w Rzeszowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *